Sejm upamiętnił księdza Franciszka Blachnickiego

Na 36 posiedzeniu Sejmu posłowie upamiętnili postać urodzonego w Rybniku księdza Franciszka Blachnickiego.

2017-02-24  |   Drukuj

 

W przypadającą w lutym 2017 roku 30 rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd temu wielkiemu patriocie, żołnierzowi, duchownemu i działaczowi społecznemu. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – doceniając zasługi ks. Franciszka Blachnickiego dla Narodu Polskiego oraz jego wkład w rozwój moralny wielu pokoleń – składa cześć jego pamięci - napisano w tekście uchwały.

 

 

 

Jak wiemy ksiądz Blachnicki urodził się w Rybniku i był związany z naszym regionem. Stworzył wielki ruch młodzieży chrześcijańskiej, który później stał się inspiracją do organizacji Światowych Dni Młodzieży przez naszego papieża Jana Pawła II. Sejm praktycznie jednomyślnie upamiętnił tą postać, jego życie oraz działalność w trudnych wojennych i komunistycznych czasach - mówi poseł Marek Krząkała

Warto przypomnieć, że w ub. roku Prezydent Rybnika Piotr Kuczera i uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie odsłonili przed kościołem Matki Boskiej Bolesnej płaskorzeźbę z wizerunkiem ks. Blachnickiego.

Krótka biografia

Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 roku w Rybniku, w wielodzietnej rodzinie Józefa Blachnickiego i Marii z domu Miller. Jest ojcem duchowym dla Ruchu Światło-Życie i dla związanych z ruchem wspólnot życia konsekrowanego. W trakcie II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku, potem rozpoczął działalność konspiracyjną. Był więźniem KL Auschwitz. Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie święcenia przyjął w 1950 r. Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości i założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodu oraz Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carlsbergu. Zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu.

Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Od 2000 r. jego grób znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem. 

Swoje liczne talenty umysłu i serca, jakiś szczególny charyzmat, jakim obdarzył Go Bóg, oddał sprawie budowy Królestwa Bożego. Budował je modlitwą, apostolstwem, cierpieniem i budował z taką determinacją, że słusznie myślimy o Nim jako o ,,gwałtowniku” tego Królestwa (por. Mt 11, 12).

Jan Paweł II


Źródło: rybnik.eu / gosc.pl / nowiny.pl
Powrót
TOP