W czerwcu zniknie roaming w UE

Koniec dodatkowych opłat naliczanych podczas korzystania z telefonów komórkowych za granicą. 

2017-02-01  |   Drukuj

W nocy kompromis osiągnęli negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich. Opłata ma zniknąć już w czerwcu br.

Unia Europejska powstała między innymi po to, by ułatwiać życie mieszkańcom krajów członkowskich. Dzisiaj swobodnie możemy przekraczać granice, bez kontroli i paszportów, Polska korzysta z milardów euro dofinansowania, a teraz dostajemy kolejny argument, że ta Unia nie jest taka zła, jak próbują to przedstawiać inni - mówi poseł Marek Krząkala.

 

Od 15 czerwca maksymalna stawka hurtowa opłaty za rozmowę telefoniczną w roamingu spadnie z 0,05 euro za minutę do 0,032 euro. Stawki za SMS zostaną obniżone z 0,02 euro do 0,01 euro.

 

Stawki za przesył danych będą stopniowo obniżane przez 5 lat

 

Najtrudniejsze rozmowy dotyczyły pułapów cenowych za przesył danych, czyli korzystanie z internetu w komórce.

Ostatecznie ustalono, że pułap hurtowych opłat za przesył danych będzie stopniowo obniżany. Od 15 czerwca spadnie do 7,7 euro za gigabajt (obecnie stawki wynoszą około 50 euro za GB), od 1 stycznia 2018 roku maksymalna opłata ma wynosić 6 euro za GB i będzie spadać o 0,5 euro co roku, by z początkiem 2022 roku wynieść 2,5 euro za GB.

Początkowa propozycja Komisji Europejskiej dotycząca limitów hurtowych stawek za przesyłanie danych w roamingu wynosiła 8,5 euro za GB. KE co dwa lata będzie składać sprawozdanie z funkcjonowania tych przepisów i jeśli będzie to konieczne, proponować nowe.

 

Rozporządzenie ma wejść w życie przed 15 czerwca

 

Rozporządzenie musi zostać jeszcze zatwierdzone przez rządy państw UE oraz Parlament Europejski. Ma wejść w życie przed 15 czerwca, bo tego dnia zlikwidowane zostaną opłaty roamingowe dla klientów sieci komórkowych w UE. Oznacza to, że np. na tegorocznych wakacjach za granicą nie zapłacimy więcej za rozmowy telefoniczne niż płacimy w kraju. 

Aby plan ten mógł być zrealizowany, KE zobowiązała się do przeglądu hurtowych rynków w roamingu, czyli stawek, jakie za połączenia płacą sobie wzajemnie operatorzy. To, że klienci będą płacili od tego roku za połączenia takie same stawki zarówno w kraju, jak i za granicą, nie oznacza bowiem, że nie będzie z tego tytułu rozliczeń między firmami.

źródło: PAP
Powrót
TOP