Wiemy, jak walczyć o drogi

W latach 2007-2015 powstało ponad 2000km dróg ekspresowych i autostrad oraz 14800km dróg lokalnych. W latach 2017-2019 powstało 0km autostrad, a budżet na lokalne drogi został okrojony o 50%.

2019-07-04  |   Drukuj

Budowa infrastruktury drogowej to mocna strona naszych samorządowców, którzy potrafią skutecznie walczyć o pieniądze na ten cel. Aby przekonać się, jak to wygląda w praktyce, wystarczy wybrać się do Rybnika, gdzie trwa największa inwestycja ostatnich dekad – budowa Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna.

 

Na razie kierowcy mają prawo do narzekań, bo wahadła, bo zamknięte fragmenty dróg, bo korki... Ale już w przyszłym roku rybnicki odcinek będzie gotowy. Koszt budowy trasy to 433,7 mln zł, a unijna dotacja wynosi 289 mln zł. Powstaje droga ekspresowa o dwóch jezdniach po dwa pasy ruchu każda. Na trasie będzie 13 obiektów mostowych i 5 bezkolizyjnych skrzyżowań. Trasa ma być panaceum na wszystkie problemy drogowe Rybnika, takie jak korki i uciążliwy dojazd do autostrady A1.

 

Do 28 lutego 2022 roku mają zostać wybudowane etapy 4 i 5 Drogi Regionalnej, czyli odcinek od włączenia do DK-45 w gminie Rudnik do granicy miasta Rybnika oraz wschodnia obwodnica Raciborza. Projekt jej budowy jest wynikiem porozumienia władz Raciborza oraz województwa śląskiego z 2012 roku.

 

Miejmy nadzieję, że równie sprawnie pójdzie przebudowa drogi wojewódzkiej nr 925 na odcinku pomiędzy granicami miast na prawach powiatu: Ruda Śląska i Rybnik. Pierwszy krok do przebudowy drogi został  wykonany w czerwcu 2015 roku w postaci przygotowania projektu. Modernizacja zakłada wykonanie nowej nawierzchni jezdni, ścieżek rowerowych wzdłuż całego jej przebiegu, budowy lub naprawy chodników w miejscach uzasadnionych, zmiany lokalizacji niektórych przejść dla pieszych, zjazdów itp. Niestety władze województwa, które zmieniły się na jesieni ub. roku twierdzą, że obecnie nie jest możliwa realizacja przebudowy. Wygląda zatem, że mieszkańcy sołectw Bełk, Przegędza, czy miasta Orzesza sporo jeszcze poczekają.
Powrót
TOP