Ceny paliwa przekroczyły w Polsce ponad 5 zł. Jakie są tego przyczyny?

"/>

Paliwa drożeją!

Ceny paliwa przekroczyły w Polsce ponad 5 zł. Jakie są tego przyczyny?

2018-05-23  |   Drukuj

         Od kilku dni możemy zaobserwować drastyczne wzrosty cen paliw, które osiągają najwyższy pułap od blisko czterech lat – średnia cena litra paliwa wynosi obecnie ponad 5 złotych. Próbuje się to uwarunkować tym ,że spadają zapasy ropy oraz paliw w USA, a sytuacja w Strefie Gazy jest napięta. Cena baryłki ropy kosztuje obecnie blisko 80 dolarów, a kurs dolara wynosi 3,65 zł - jednakże jak zauważa na twitterze europoseł Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld podobna sytuacja miała miejsce na początku 2012 roku, gdy cena baryłki ropy wynosiła 120 dolarów, a cena dolara wynosiła 3,06 złotego ceny paliwa były o wiele mniejsze. Wynika z tego, że w 2012 roku jedna baryłka ropy kosztowała 368 złotych, a w 2018 już tylko 250 złotych.

Pojawia się tutaj pytanie dlaczego mimo znaczącej różnice w cenie baryłki ropy jesteśmy zmuszeni do płacenia coraz większych rachunków na stacjach benzynowych? Wyższe ceny paliw wiążą się z większymi przychodami z VAT do budżetu, a wzrost kosztów transportu spowoduje jednocześnie wzrost cen wszystkich dóbr konsumpcyjnych, czyli ponownie zwiększą się dochody skarbu państwa.

Dochodzą do tego plany wprowadzenia przez rządzących tzw. opłaty emisyjnej. Ma ona funkcjonować od stycznia 2019 roku, a projekt obecnie znajduje się komisjach sejmowych. Będzie się to wiązało z doliczaniem 10 groszy do każdego litra benzyny i oleju napędowego na poczet nowoutworzonego Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, którego celem ma być wspieranie rozwoju transportu wodorowego i elektrycznego. 
Powrót
TOP